Srpen 2006

Citáty 13

25. srpna 2006 v 9:53 | Chilli |  Citáty
Nemáme mít radost ze všech věcí, ale ve všech věcech.
Když ti zavolá pokušení, nehádej se s ním, jednoduše zavěs.
Podíváte-li se na svět, budete zmateni, podíváte-li se sami na sebe, upadnete do deprese, podíváte-li se na Krista, získáte pokoj.
Odpustit = řecky: vysvobodit, pustit na svobodu, uvolnit řetězy, které nás svazují. Osvobozujeme sebe, ale i toho, kdo nás zranil.
Léčení Božím slovem = remoterapie J
Nad dvěmi věcmi se netrápím: nad věcmi, které napravit jdou, a nad těmi, které napravit nejdou.
Láska nepodněcuje k přikrývání svých vlastních hříchů.
Chovat v srdci neodpuštění je jako vypít jed a doufat, že otráví toho druhého.
Boha se nemusíte bát. Bojte se hříchu - ten nás zabíjí.
Míň pomlouvat, více se modlit, méně drbat, více chválit.
Ježíš proměnil vodu ve víno. My někdy proměňujeme víno ve vodu.
To, o co jde, není rychle vystartovat, ale dojít do cíle.
Kdykoliv berete Ježíše vážně, je to síla.
Pokud Ježíše vyvýším ve svém srdci nade všechno, bude mě pak moci kam přitáhnout.
Jestliže chceme nastoupit na Boží cestu, musíme ji přijmout, i když nás Bůh hladí proti srsti.
Láska začíná tam, kde obětujeme sami sebe.
Víra nedělá lidi neomylnými.

Proměna vody v krev

11. srpna 2006 v 13:52 | Chilli |  Články
"a všechna voda Nilu se proměnila v krev." (Exodus 7,20)
Bůh je stejný včera i dnes. Proč dnes dělá Bůh zázraky? Aby se oslavil! V Egyptě tedy také dělal zázraky, aby se oslavil. První egyptská rána byla, že se změnila voda v krev. Voda se používá na umývání, očištění. A touto proměnou vody v krev jako by Bůh na lidi volal:
"Potřebujete očistit! Ale voda vám k tomu nestačí. Potřebujete se omýt krví!"
Potom následovy ostatní rány až do dne vyjití izraelců z Egypta do jejich vytoužené svobody.
A co byl první Ježíšův zázrak? Proměna vody ve víno = symbol krve (Jan 2,6-11). Ježíš říkal matce, která po něm chtěla vyřešení situace s došlým vínem na svatbě, že ještě není připraven. Ale na co byl připraven, bylo vyhlásit:
"Potřebujete očistit! A teď buďte připraveni, buďte ve střehu a dívejte se, co bude Bůh dělat."
Stejně, jako to tehdy udělal Bůh v Egyptě. A opět následovaly zázraky, a opět to vyvrcholilo Velikonocemi a hlavně svobodou!
Jaké byly zázraky v Egyptě? Žízeň, hlad, bolest, smrad, tma a smrt.
Jaké byly zázraky v Novém zákoně? Vysvobozování, uzdravování, kříšení z mrtvých.
Zákon versus milost. Trest versus osvobození. Spravedlnost, kdy platilo "oko za oko" (vy jste mi první zabíjeli prvorozené syny) a v Novém zákoně dokončení toho verše o nastavování druhé tváře (Mt.5,38-39).
A ještě jedna situace v Bibli je, kdy se voda změnila na krev (kromě těch situací, které se dle Zjevení ještě teprve mají stát).
Byla to proměna Ježíšova potu v krev při modlitbě v Getsemane těsně před ukřižováním (Lk.22:44):
V jemu známé zahradě si klekl na kolena a začal se modlit. Plný zármutku a úzkosti z toho, co ho čekalo. "Otče můj, je-li možné, ať mne mine tento kalich …" třásl se mu hlas a potil se. Utřel si tedy ten pot z čela, ale na ruce uviděl místo vody krev. Touhle proměnou jako by sám k sobě mluvil: Ale oni potřebují očistit! A s pohledem na svoje dlaně - s láskou k nám - dořekl tu slavnou modlitbu: "… avšak ne jak já chci, ale jak ty chceš."

Talíř dobrot

3. srpna 2006 v 9:58 | Chilli |  Články
Byla jsem na obědě se setrou. Na talíři jsme měly překládanou pizzu s výborným dresingem a celou druhou půlku velkého talíře obývala zeleninová obloha. Salát, zelí, mrkev, papriky, rajčata. Už jsem byla dobře v půlce oběda, když jsem pod salátovým listem objevila schované okurky. Vykřikla jsem a s nadšením jsem se do nich pustila. Zjistila jsem, že sestra je už má dávno snědené a ke konci pizzy si nechává tu střední měkkou část s náplní, kdežto já jsem si nechávala na konec tu krajní křupavou.
Připomnělo mi to tak trochu náš křesťanský život. Jako bychom na začátku dostali plný talíř dobrot. Jenomže někdo začne jíst prvně rajče, druhý okurky, kdežto jiný je najde až v pozdější době pod salátem. Zelenina jako by představovala různé poznání z Bible, poklady, moudrosti, zkušenosti.
Takže nepřestávejme jíst ten duchovní pokrm, ať se přes salát dostaneme k okurkám a přes těsto pizzy k masu. A nezazlívejme ostatním, že jim na talíři ještě stále zůstávají ty rajčata.