Červenec 2006

Pomůcka k modlitbě

28. července 2006 v 20:02 | Bohumila Vrbová |  Články
Koloským 1:9-14
Proto i my, ode dne, kdy jsme to uslyšeli, nepřestáváme za vás v modlitbách prosit, abyste plně, se vší moudrostí a duchovním pochopením poznali jeho vůli. Tak budete svým životem dělat Pánu čest a stále se mu líbit, ve všem ponesete ovoce dobrých skutků, budete růst v poznání Boha, a z moci jeho božské slávy nabudete síly k trpělivosti a radostné vytrvalosti; a budete děkovat Otci, který vás připravil k účasti na dědictví svatých ve světle. On nás vysvobodil z moci tmy a přenesl do království svého milovaného Syna. V něm máme vykoupení a odpuštění hříchů.

Pavlova modlitba má dva rozměry:
1) Aby dokázali pochopit Boží záměry
2) Aby měli moc k činění Boží vůle
Pavel Koloské neznal osobně, přesto se za ně modlil. Všichni věřící mají stejné základní potřeby. Toto je vzorová modlitba za věřící:
Prosíme, aby:
- pochopili Boží vůli
- získali duchovní moudrost
- žili životem, který se Bohu líbí a jímž mu budou vzdávat čest
- jednali s druhými laskavě
- stále více poznávali Boha
- byli naplněni Boží silou
- byli vytrvalí ve víře
- byli stále naplněni Kristovou radostí
- byli neustále vděčni

Mocný Bůh

26. července 2006 v 15:52 | Chilli |  Články
a
Shromáždění ve sboru. Pastor kázal na téma o vyjití izraelců z Egypta v čele s Mojžíšem. Po kázání ke svému pastorovi přišla stará babička a povídá mu: "My máme tak mocného Boha, jak rozdělil to Rudé moře, aby mohli izraelci utéci před egypťany!" Pastor ji odvětil: "Ale babičko, to nesmíte brát tak vážně, zrovna byl odliv a bylo sucho." Babička se zarazila pouze na chvíli a vyhrkla: "To jsem si ani nemyslela, že máme až tak velikého a mocného Boha, že v takové trošce vody utopil celou egyptskou armádu!"

Citáty 12

13. července 2006 v 18:03 | Chilli |  Citáty
Změna není změna, dokud se nic nezměnilo.
Nepředvídavost může být nedostatkem odpovědnosti.
Víra v Boha nepotřebuje mít na začátku ihned všechny otázky zodpovězené.
Být přátelský a laskavý je více, než mít pravdu.
Je mnohem důležitější, když Bůh mluví k tobě, než když ty mluvíš k Němu. On toho ví víc.
Víra je schopnost nepanikařit.
Žij tak, aby ti, kdo znají tebe, ale neznají Ježíše, toužili Jej poznat, protože znají tebe.
Bůh je střed, ne prostředek.
Když se ti nechce modlit, promluv si o tom s Bohem.
Boží vůle je to, co bychom si všichni zvolili, kdybychom znali všechna fakta.
Máme žít tak, že ďábel bude rád, když spíme. Že když se vzbudíme, tak si řekne: Zase je vzhůru! A bude nešťastný z toho, že zase jdeme dělat Boží práci.
Když si myslíte, že vás Bůh zachránil, aby jste měli piknik, tak se pletete.
Bůh je vše, co Boží slovo říká, že je.
Slunce ve středu svou gravitací udržuje planety v jejich dráze. Jestliže se rozhodnu nemít slunce ve středu a odsunu ho, potom moje planeta opouští svou dráhu a odchází někam do vesmíru. Když bude Bůh ve středu mého života, všechny věci budou mít to správné místo.
Ptáci létají nad našimi hlavami, tomu nezabráníme. Ale čemu můžeme zabránit je, aby se usadili na naší hlavě a udělali si tam hnízdo. (špatné myšlenky)

Hořká čokoláda

10. července 2006 v 16:35 | Hana Pinknerová |  Články
h
Chutná mi hořká čokoláda. Vždycky jsem měla raději hořkou než mléčnou. Tu beru na milost, jedině, když jsou v ní celé lískové oříšky. Ale bílou fakt nemusím. Vůbec mi nechutná. Není to vlastně ani čokoláda. Od té doby, kdy jsem ochutnala tu opravdu hořkou - tak sedmdesát procent kakaa, se mé chuťové buňky nastavily na tuhle kvalitu a jinou čokoládu nemusím. Nepotřebuji jíst něco jen tak sladkého. Buď pořádně hořká čokoláda nebo nic. Jednou o Vánocích mi kamarádka darovala esenci všech hořkých čokolád - devadesát procent kakaa! Nádherně zabalenou v papírovém kartonu a ve zlatém plastovém pouzdru. Na celofánové fólii vytiskli varování, že před ochutnáním této superčokoládové pochoutky je potřeba připravit chuťové vnímání spotřebitele nejprve malou dávkou čokolády s menším, avšak alespoň sedmdesátiprocentním podílem kakaa, pak pokračovat osmdesátiprocentní čokoládou a teprve potom je náš jazýček schopen libě ocenit devadesát procent kakaa.
Myslela jsem si, že to je pro změkčilce, co debužírují tak akorát Milku. Já, která jsem takový čokoládový labužník, to přece dávno nepotřebuju. A tak jsem si jednou po obědě kousek té černočerné tabulky uloupla a strčila do pusy. Nevím, co jsem čekala, určitě však ne to, co jsem ucítila. Úplně hořkou chuť! To nebylo vůbec, ale vůbec sladké! Jestli jsem si někdy myslela, že čokoláda je sladká, byla jsem úplně naivní. Krutý omyl! Skoro čistá čokoláda chutná čistě hořce. Musím přiznat, že jsem se s tímto poznáním vyrovnala v ústraní a bez hlasitých projevů. Po celé odpoledne jsem cítila na patře intenzivní chuť kakaa. A to prosím z jednoho malinkého kousíčku čokolády! Bylo to velmi příjemné.
Druhého dne jsem už byla připravená na tu zprvu nechutnou chuť, ale chtěla jsem mít zase celé odpoledne v puse čokoládově. Jenže tentokrát to už tak hrozné nebylo. Postupně jsem si zvykla. Už mi to tak strašné nepřipadá. Jasně, nejím to každý týden (ani měsíc), je to vzácnost. Ale je to vždycky velmi intenzivní zážitek. Něco mi to připomíná.
Zprvu šok, nečekaná hořkost, jakoby zklamání, ale potom se to zdá jako lákavá možnost: Že by to bylo takhle? Ono to chutná, pozor, ono to není nechutné, to tak jenom zpočátku nepřitažlivě vypadalo, ono je to skvostné, intenzivní,vznešené, nezvyklé a výborné! To všechno ostatní je taky dobré, ale tohle je jedinečné.
Už vím, připadá mi to jako setkání s Božím jednáním. Zpočátku vůbec nechápu - tohle že má být Bůh? Ten, kdo způsobil, že jsem pochopila, jak nemožná jsem? Jak nesmyslně hospodařím se svým časem? Marně se snažím zakrýt, že dělám věci podle svého a ignoruju jeho pokyny (to jako bych zkoušela sójovou pochoutku). Pak přestanu uhýbat a řeknu si dobrá, ať je to hořké, jak chce, já to vydržím. Přijmu jeho názor, podrobím se mu a pak to přijde a je to úplně stejné - zprvu šok, nečekaná hořkost, jakoby zklamání, ale potom se to zdá jako lákavá možnost: Že by to bylo takhle? Ono to chutná, pozor, ono to není nechutné, to tak jenom zpočátku nepřitažlivě vypadalo, ono je to skvostné, intenzivní,vznešené, nezvyklé a výborné! To všechno ostatní je taky dobré, ale tohle je jedinečné.
Víte, proč mám tak ráda hořkou čokoládu? Nejen proto, že mi chutná. Ona mi připomíná jeden skvostný paradox. Hořká čokoláda už ve svém názvu nese protiklad - jak může sladkost jako čokoláda být hořká? Jak může jednání milujícího Boha někdy bolet? Když cucám kousíček skutečně hořké čokolády, ráda o tom přemýšlím.
Zdroj: http://cho.cz/pavel/pavel.php?clanek=772 tam také odkazy na některé z dalších fejetonků

Z nově zakoupené a vám doporučované knihy Hořká čokoláda od Hanky Pinknerové. Kdo zná její dřívější knížky s fejetonkama (Brusinky, Smím být něžná, Co Bůh šeptá maminkám), tak i tuto novou už má asi doma. Kdo ještě váhá, tak vyhledejte nejbližší křesťanské knihkupectví a nechte se povzbudit v lásce k Bohu, k věrnosti v maličkostech, k službě v rodině nebo k projevení náklonnosti.

Citáty 11

5. července 2006 v 15:13 | Chilli |  Citáty
Jste-li moudří, neznamená to, že rozumíte všem Božím cestám. Znamená to, že v životě reagujete Božím způsobem.
Pokud zametáš chodníky, zametej je stejně, jako Michelangelo maloval.
Kristu se nepodobáme jen tím, že trpíme, ale tím, jak utrpení přijímáme.
Já + Bůh tvoříme většínu.
Hřích nás nikdy sám neopustí.
Bůh se specializuje také na dlouhodobé léčení, nejen na vysvobození z krátkodobé krize.
Obejít se bez dobrých rad je stejně těžké jako je poslouchat.
V jedné věci je hřích věřný. Jeho odplatou je smrt.
Církev Kristova je společenství lidí, kteří poznali, že potřebují milost a kteří ji přijali.
Když tě někdo uráží, můžeš se duchem pozdvihnout tak vysoko, že k tobě urážky nedosáhnou.
V tom, co někteří lidé považují za lesklý kámen (člověk), klenotník (Bůh) rozpozná diamant.
Albert Einstein: Pravděpodobnost náhodného vzniku života na Zemi je asi taková, jako že se vytiskne slovník cizího jazyka výbuchem v tiskárně.
Bůh je vše, co Boží slovo říká, že je.
Jestliže si začneš myslet, že se ti daří pro tvou moudrost, tvou spravedlnost nebo dokonce tvou oddanost k čistému učení, padneš.
Buď moudrý, hloupých je dost.
Láka dělá to, co umí nejlepšího pro toho, koho miluje.