Malé lištičky

11. března 2006 v 12:08 | Chilli |  Biblické texty
Písen Písní 2,15:
"Lišky nám schytejte, lištičky malé,
plenící vinice, vinice naše, když kvetou!"
MALÉ LIŠKY = MALÉ HŘÍCHY
Protože je Bůh stvořitel všeho stvoření, i zvířat, ví moc dobře, ke kterému zvířeti má naše vlastnosti a tendence přirovnat.
Takže něco o liškách:
mnoho druhů s mnoha poddruhy = není v nich přehled na první pohled, není pro všechny jedna šablona, každý má svou lištičku (svůj malý hřích), která by nemusela přežít u toho druhého, naší lištičkou může být opravdu cokoliv
je přizpůsobivá = přizpůsobí se jakémukoliv okolí, když je těžká doba, sežere všechno (hmyz, ovoce, ryby, hady, myši, ptáky, i jejich vajíčka, zelenou stravu)
dokáže kličkovat při vysokých rychlostech = těžko se chytá
běhá velmi rychle na krátké vzdálenosti = a my někdy nejsme vytrvalí ji dohánět
leze i po větvích = je i na místech, kde bychom ji nečekali
má nory = na první pohled ji nenajdeš, nepoznáš, že tam je
v pouštním prostředí dokáže přežít i několik týdnů bez vody = i když tu věc (malý hřích) delší dobu neděláme (nedáváme jí pít), nemusí to znamenat, že je naše lištička mrtvá
je vždy připravena se hojně nažrat = cokoliv vyroste na naší zahrádce (dobré skutky) je vždy připravena zničit
lstivost a nepozorovatelný pohyb je pro ni životně důležitá pro chytání malých savců
má velmi citlivé uši a její reakce na zvuky jsou velice rychlé = kdykoliv se něco šustne (začneme o ní uvažovat, hledat ji, nebo chytat) umí se velice rychle ukrýt
kořist dokáže vyhrabat i z jejich nory = sežere (zničí) nám i věci, o kterých si myslíme, že jsou relativně v bezpečí
žádné jiné zvíře nechytne vzteklinu tak rychle jako liška a rychle ji přenáší na další = konečný důsledek může být i smrt
Z knihy Jdi a už nehřeš (Michael L.Brown):
MALÉ LIŠKY ZNIČÍ VINICI
"Ano, v malých hříších existuje velké nebezpečí. Jsou mnohem nebezpečnější… Větší hříchy vylekají vaši duši, vyburcují ji a probudí v ní lítost vedoucí k pokání, dříve než malé hříšky. Malé hříchy často vklouznou do duše, tam se rozmnoží a tajně, nepozorovaně v ní působí, dokud nevyrostou a nezesílí, dokud ji zcela nerozdupou a nepodříznou jí hrdlo."
Thomas Brooks
Zamyslete se nad tím takto: Jestliže podstata svatosti může být také popsána jako milování Boha a služba Bohu z celého, nerozděleného srdce, pak cokoliv, co rozděluje vaše srdce - i když je to "neutrální" samo o sobě - je hřích. To samé můžeme říct o všem, co otupuje či zneklidňuje vaše srdce. Je to hřích, dokonce i když není v očích člověka odsouzeníhodný, dokonce i když ho lidé za hřích nepovažují, dokonce i když je v lidských očích správný. Jestliže vás to odvádí od plného vydání se Pánu či otupuje ostří vašeho křesťanství, je to hřích.
Vlastní něco vaše srdce více než Ježíš?
Zde jsou některé vzorové malé lištičky, které nejvíce ničí vinici naší společnosti. Hlodají některé z nich i vaši vinici?
° Sporty. Existuje skutečně dobrý důvod pro takové nadšení, když někdo hodí, chytí nebo kopne míč? Je to opravdu tak významná věc, když se někomu podaří vytvořit nový rekord?
° Burza. Mnohá srdce doslova zažívají vzestup a pád spojený s růstem či propadem akcií na burze.
° Počítače a různé vynálezy.
° Auta. Můžete buď nesmírně a vášnivě toužit po nejnovějším modelu auta či operovávat automobil, který v současnosti máte.
° Zprávy. Kolikrát musíte slyšet ty samé zprávy v jediném dni?
° Knihy. Čtete všechno možné kromě Bible.
° Zahrádka. Trávíte v kleku u záhonků mnoho hodin, avšak pouze minuty na kolenou před Bohem při modlitbě a uctívání.
° Čištění a uklízení. Musí se všechno u vás doma jen lesknout?
° Jídlo, závislost na jídle. Nedostatek kázně je nakažlivý, a pokud nejste schopni udržet v kázni svůj žaludek, těžko dovedete káznit své myšlení.
° Technologie. Musíte mít skutečně přehled o nejnovějším pokroku ve všech oblastech?
° Starožitnosti. Stejně si je nebudete moci vzít do nebe!
° Móda. Marnost, marnost, marnost!
° Výzdoba obydlí. Váš domov stejně nebude nikdy naprosto dokonalý, tak proč se v této oblasti nemírnit?
° Dokumentární filmy o přírodě. Ano, i ty se mohou stát fetišem!
° Puzzle. Proč pro všechno na světě dokážete každý den trávit tolik času skládáním puzzle, místo aby jste trávili čas čtením Slova a na modlitbě?
° Informace. Přílišné používání internetu - surfování po internetu tak dlouho, dokud "neodpadnete".
° Rozhovory v rozhlase. Co by se dělo, kdyby jste naslouchali Bohu po tak dlouhou dobu, jakou věnujete poslouchání rozhlasových rozhovorů s různými lidmi?
° Telefonování. Tolik hodin a téměř o ničem.
° Videohry. Stále se zlepšují, jsou více vzrušující a působí větší závislost, proto byste měli v této činnosti získat lepší sebeovládání již teď.
° Filmy. Dokážete najít nějaký skutečně dobrý, který stojí zhlédnutí?
° Počasí. Jsem si jist, že se určitě najde někdo, kdo je závislý na neustálém sledování počasí a jeho předpovědích.
° Úspěch. Ať má jakoukoliv formu - v obchodě, v umění, ve vzdělání - může to být velmi náročný plán, který vás neustále vybízí, abyste vystoupili o další stupínek výše, abyste obětovali další minutku svého času, a nikdy vám nedá volno, abyste se věnovali duchovním záležitostem. Vždycky vám řekne: "To si nech až na zítra."
Poohlédněte se po svých malých lištičkách!
JESTLI SI NEDÁME POZOR, MALÉ LIŠTIČKY - NAŠE "MALÉ HŘÍCHY" - NÁM UKRADNOU TO NEJLEPŠÍ CO V NÁS JE.
Víte, tento svět se nás snaží oškubat, tělo nás ovlivňuje, ďábel nás ničí a my jsme ve skutečném boji o to, abychom zůstali duchovní a oddaní Pánu.
Malé hříchy se mohou stát velkými hříchy.
Malé hříchy nás zpomalí a zničí.
Malé hříchy nás otupí a zničí naši citlivost.
Malé hříchy oslabí naši sílu a uloupí náš čas.
Malé hříchy mohou být mnohem snadněji ospravedlňovány a omlouvány než "velké hříchy".
Malé hříchy se množí mnohem rychleji než "velké hříchy".
O malých lištičkách v podobenství ze zdroje: http://www.starhill.org/dan/o-bohu/biblicke-pribehy.html

Malé hříchy

Před léty se řečiště řeky Mississippi tak ucpalo, že lodi nemohly tudy projíždět. Mnoho úzkosti zakusili lidé, žijící na březích řeky, neboť to byli rolníci závislí na řece, poněvadž po ní dopravovali své výrobky.
Co vlastně způsobilo tuto pohromu? Nebyly to obrovské strmé skály, které by se snad byly zřítily a zavalily tok a zatarasily cestu lodím. Žádné zemětřesení nezměnilo jejich zvrstvení a polohu. Poruchu dopravy zavinil prostě nanesený kal, který se smyl z rozbahněných břehů i ze dna řeky a byl tak jemný, že by žádný filtr nebyl vodu od něho očistil. A právě tyto částečky písku, navrstvené silně, zatarasily tok mohutné řeky. Pohroma byla tak veliká, že po nějaký čas vázl celý průmysl jihozápadních států.
není potřebí nějakých velikých hříchů, aby ucpaly řečiště Božího požehnání. I malé hříchy uzavřou proud. Lidskému důmyslu se konečně podařilo nalézt způsob, jak udržet řečiště Mississippi volné, avšak jen Boží milost nalezla cestu, jak navázat spojení s padlým člověkem a jak to spojení udržovat i přes lidskou hříšnost a porušenost. Tou cestou je vykupitel Ježíš Kristus.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kapka | Web | 11. března 2006 v 22:30 | Reagovat

No jo, asi to tak je.. že mě to nikdy nenapadlo.

2 Oto | 28. září 2006 v 12:24 | Reagovat

Fiha...super, konecne ten vers chapu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama